- 31.10.2018 ob 17. uri
Mateja Reš - delavnica "Preprosto pridelajmo in predelajmo sadje in zelenjavo"
Vse bolj se zavedamo, kako neprecenljiva je lastna preskrba s hrano. Doma pridelana,
kupljena v njeni sezoni, pridelana na sonaravni način je varna, znana in okusna. Ker živimo v krajih, kjer je predelava zelo pomembna, je dobro, da se spoznamo z manj običajnimi načini predelave. Skozi diaprojekcijo bomo spoznali, da sadje lahko posušimo v bombončke brez
sladkorja in kuhanja, da lahko sušimo več vrst sadja, kot to počnemo, da zelenjavo lahko posušimo, namesto zamrzujemo, da lahko doma pripravimo tudi juho kot iz vrečke, da z domačimi zelišči pripravimo najboljše in raznolike zeliščne soli. Odlična načina za shranjevanje zelišč so tudi zeliščna masla, olja in kisi. Poudarili bomo pomen fermentiranja zelenjave in spoznali postopek priprave. Nekaj tako predelanih živil bomo tudi pokusili s kruhom iz kislega testa.
- 7.11.2018 ob 17. uri Sanja Lončar "Kako pridelujemo in predelujemo zelenjavo 365 dni v letu"
Sanja Lončar je urednica revije Skupaj za zdravje človeka in narave, vodilna predavateljica na področju zdrave prehrane v Sloveniji. Povedala nam bo kako imeti na svojem vrtu zelenjavo skozi celo leto.
- 14.11. 2018 ob 17. uri Amarant Kooperativa-Danijela Perdih "Kalčki, pridelava in predelava"
Kalčki so sploh v zimskem času lahko dobra alternativa sveži zelenjavi, saj so polni vitaminov, mineralov, prehranskih vlaknin in ostalih sestavin, ki jih naše telo dnevno potrebuje. V delavnici bomo govorili o vseh fazah - od vzgoje, do uporabe kalčkov. Delavnica zajema:- Osnovne informacije o različnih sortah kalčkov (poudarek bo na tistih, ki jih bomo uporabili pri pripravi jedi)
- Navodila za vzgojo in shranjevanje kalčkov, demonstracija uporabe kalilnikov
- Demonstracija uporabe kalčkov - priprava 5 jedi (juha, predjed, solata, glavna jed in sladica)
- Degustacija pripravljenih jedi
Delavnica traja približno 1,5-2 uri - odvisno od števila udeležencev in števila vprašanj (udeleženci lahko postavljajo vprašanja o kaljenju in kalčkih skozi celoten potek delavnice).
- 21.11.2018 ob 17. uri Radovan Šuman "Predstavitev biodinamičnega pristopa pridelave in predelave grozdja na Biodinamični kmetiji Šuman"
Radovan Šuman je eden prvih biodinamičnih vinogradnikov v Sloveniji s certifikatom Demeter z veliko antropozofskega, še več pa praktičnega znanja. Obdeluje 28.000 trt na biodinamičen način osem let, na ekološki pa osemnajst. V dobrih letinah pridela 20.000 litrov biodinamičnega vina,ki ga ne žvepla. V svojih vinogradih ima posajena sadna drevesa, zelišča, zelenjavo, namesto mulčerja pa uporablja ovce. Ima tudi ogromno čebel v lastnih panjih.
Njegova odlična vina bomo po predavanju tudi poskusili.
- 28.11.2018 ob 17. uri Matjaž Turinek "Oskrba biodinamičnega sadovnjaka-koraki za uspešno pridelavo in predelavo biodinamičnega sadja"
Matjaž Turinek je prvi doktor biodinamike v Sloveniji, ki je svoje znanje nabiral v tujini in Sloveniji, sedaj ga pa nadgrajuje na svoji biodinamični kmetiji s certifikatom Demeter. Z veseljem ga širi med ljudi. Predstavil nam bo svoje izkušnje v šest hektarjev velikem sadovnjaku in še marsikaj.
Vse dodatne informacije pri Zvonetu Černeliču na tel. št. 051/363 447.
Predavanja sofinancira občina Brežice, zato so brezplačna.
LEPO VABLJENI!